Skuter z łańcuchem napędowym

Pewność i duży komfort

Osoby, które są posiadaczami skuterów z łańcuchem napędowym jeżdżą z większą pewnością niż ci, którzy nabyli maszyny napędzane na pasku. W tym pierwszym przypadku praktycznie nigdy nie dojdzie do przerwania łańcucha. Jednak nie oznacza to, że takie części do skuterów są bezobsługowe. Jeśli łańcuch ma długo służyć, to należy o niego odpowiednio dbać.

Czym jest napęd łańcuchowy?

Części do skuterów takie jak łańcuch oraz zębatki zajmują się przekazywaniem napędu ze skrzyni biegów na koła. Ważny jest dobór zębatek, gdy one ustalają przełożenie wtórne, dzięki któremu można dokonywać kilku drobnych korekt w kwestii charakterystyki pojazdu. Podobnie jak w rowerze, mała zębatka jest umiejscowiona z przodu, a duża z tyłu. Dzięki temu kierowca uzyska lepsze przyspieszenie, ale kosztem osiągania mniejszych prędkości. Jeśli konstrukcja jest odwrotna, to skuter będzie zbierał się wolnej, ale do większej szybkości.

Jak prawidłowo dbać o łańcuch?

O części do skuterów należy odpowiednio dbać, tym samym, aby łańcuch służył nam jak najdłużej należy regularnie sprawdzać luz na nim. Powstaje on w wyniku normalnej pracy, więc jest zjawiskiem normalnym. Dokładny stopień luzu określa instrukcja obsługi pojazdu. Zły naciąg może spowodować problemy z prawidłowym działaniem skrzyni biegów i uszkodzić wałek zdawczy w skrzyni. Poza naciągiem należy smarować łańcuch, w tym celu używa się specjalnych sprayów. Smarować należy także rolki. Prawidłowo konserwowany łańcuch może służyć nawet 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *