Jakie uprawnienia wymagane są do prowadzenia skutera?

Popularność skuterów w Polsce

Skutery to maszyny, które pozwalają na szybkie i wygodne przemieszczanie się po mieście. Doskonale nadają się w dojazdach do szkoły czy pracy oraz na zakupy. Kto zgodnie z aktualnymi przepisami prawa może prowadzić skuter? W Polsce z tego typu maszyn korzystają młodzi ludzie, rzadziej dorośli. Skuter łączy w sobie zalety roweru i samochodu, dodatkowo części do skuterów nie są zbyt dużym wydatkiem.

Wymogi prawne konieczne do prowadzenia skutera

Od stycznia 2013 roku obowiązuje Ustawa o kierujących pojazdami, która dokonała wielu regulacji w tej kwestii. Wnosi, iż aby móc poruszać się motorowerami, w tym skuterami, czyli pojazdami jedno lub wielośladowymi zaopatrzonymi w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub silnik elektryczny o natężeniu nie większym niż 4 kW z ograniczeniem prędkości do 45 km/h należy posiadać prawo jazdy z kategorią AM.

 

Jak uzyskać prawo jazdy z kategorią AM?

W celu uzyskania dokumentu uprawniającego do prowadzenia skutera należy spełnić określone wymagania. Przyszły kierowca powinien mieć co najmniej 14 lat, uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania tego typu pojazdami, a także należy odbyć odpowiedni kurs w licencjonowanym ośrodku nauki jazdy. Osoba niepełnoletnia musi przedstawić pisemną zgodę rodzica lub opiekuna. Osoby, które ukończyły 18 lat przed wejściem w życie tych przepisów mogą korzystać ze skuterów bez konieczności posiadania prawa jazdy lub karty motorowerowej na zasadzie praw nabytych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *